Projekt – „Aktywny w szkole- aktywny w życiu”

„KOŁA NAUKOWE MŁODYCH”
 Prowadzone w ramach 3 sekcji:

-matematyczno-naukowo-techniczna,

-informatyczna

- przedsiębiorczości.

W ramach sekcji będzie pracować : 8 uczniów zdolnych, 15 przeciętnych i 15 wymagających wsparcia z przedmiotów : matematyka, fizyka i biologia.

„FESTIWALE NAUKI”

1. Jeden dzień w semestrze, zajęcia w formie pikniku, dnia otwartego – prezentacjeosiągnięć, wyników prac w ramach sekcji itp. dla wszystkich uczniów szkoły orazzaproszonych gości: rodzina, instytucje (np. organizacja pozarządowa działająca narzecz dzieci niepełnosprawnych, sąsiednia szkoła podstawowa itp.)2. Środki i materiały dydaktyczne do wykorzystania na organizację festiwalu: I semestr– 3000 zł (II semestr – 1500 zł, III semestr – 1500 zł, IV semestr - 1500, V semestr– 1500, VI semestr – 3000), środki potrzebne do realizacji festiwalu zamówieniebędzie przygotowywane w oparciu o przygotowaną i zatwierdzoną przezKoordynatora regionalnego listę zakupów3. Zapewniony ze środków projektu drobny poczęstunek4. Istnieje możliwość zaproszenia 1 gościa-prelegenta (po wcześniejszym uzgodnieniuz koordynatorem).
„PONADREGIONALNE WARSZTATY NAUKOWE”
 1. Jeden zjazd w semestrze dla uczniów zdolnych, miejsce realizacji – UniwersytetŚląski w Katowicach.2. Organizowane dla kilku szkół równocześnie (aspekt ponadregionalny).3. Zakres tematyczny: matematyka, fizyka, biologia, informatyka + elementyprzedsiębiorczości.4. Zapewniony transport zorganizowany i poczęstunek5. Uczniowie przyjeżdżają wraz z 1 opiekunem/nauczycielem z danej szkoły.
„WSPARCIE I POMOC”
 1. Zajęcia wyrównawcze dla trzyosobowych grup uczniów z przedmiotów matematyka,fizyka, biologia. Łącznie 5 grup w szkole.2. Łączna liczba godzin do wykorzystania w szkole w ramach działania WiP – 60 godzinmiesięcznie.W semestrze zimowym 2009/2010 przewidziano 3 miesiące, w pozostałych 4 miesiącepracy w działaniu.4. Zajęcia będą prowadzić opiekunowie sekcji, a także inni  nauczyciele przedmiotu. 5. Każdy uczeń wskazany do tego działania otrzymuje Bon WiP-a ,potwierdzający jegowybór nauczyciela do zajęć wyrównawczych. Łączna liczba zajęć wyrównawczych dla ucznia – 12 godzin miesięcznie.
„WARSZTATY AKTYWNOŚCI WŁASNEJ”
 1. Dla każdej szkoły 6 sesji po 2 dni zajęć z zakresu rozwoju osobistego – grupoweporadnictwo zawodowe, tworzenie Indywidualnych Planów Aktywności.2. Realizowane przez firmę zewnętrzną, nadzorowane przez zespół projektowy zramienia Uniwersytetu Śląskiego; zajęcia całodniowe – 2 x 8 godzin lekcyjnych(dwa dni robocze)3. Realizowane w szkole lub poza szkołą w wynajętej sali.4. Zapewniony posiłek w trakcie przerw.
WYCIECZKI NAUKOWE
 1. Jedna 3-dniowa wycieczka dla wszystkich uczniów (uczestników) w każdym rokuszkolnym.2. Realizowane będą przez firmę zewnętrzną  na terenie 4 województw: śląskie, małopolskie, łódzkie, opolskie, ale w innym niż woj. w którym zlokalizowana jest szkoła.3. Merytorycznie mają być uzupełnieniem działań w szkołach (realizowane wnawiązaniu do projektów prowadzonych w szkołach).4. Zaproszeni do wyjazdu z młodzieżą zostaną opiekunowie sekcji Koła NaukowegoMłodych lub zewnętrzni opiekunowie.5. Opiekunowie sekcji mogą (ale nie muszą) zgłosić koordynatorom regionalnym swojepropozycje planów wycieczki, które w miarę możliwości będą spełniane.
OBOZY NAUKOWE
 1. Jeden obóz naukowy 7-dniowy dla wszystkich uczniów (uczestników) w ciągu 3 latwdrażania projektu.2. Realizowane będą przez wyłonioną w przetargu firmę zewnętrzną na terenie 4 województw: śląskie, małopolskie, łódzkie, opolskie, ale w innym niż woj. w którym zlokalizowana jest szkoła.3. Merytorycznie mają być uzupełnieniem działań w szkołach (realizowane wnawiązaniu do projektów prowadzonych w szkołach).4. Zaproszeni do wyjazdu z młodzieżą zostaną opiekunowie sekcji. 5. Opiekunowie sekcji mogą (ale nie muszą) zgłosić koordynatorom swoje propozycjeplanów obozów, które w miarę możliwości będą spełniane.
KONKURS Z NAGRODAMI
 1. Jeden w każdym roku szkolnym.2. Temat konkursu będzie łączył zagadnienia z zakresu matematyki, fizyki, biologii, informatykiz elementami przedsiębiorczości3. W ramach projektu ogłoszony zostanie konkurs, w którym będą brały udział zespoły uczniów z minimum3 województw (współpraca za pośrednictwem np. biuletynu i forum).4. Jedną z nagród (obok rzeczowych) jest udział laureatów w profesjonalnej sesjifotograficznej - powstanie wystawa promująca ideę projektu.

Lista osób zakwalifikowanych do projektu:

Nazwisko Imię klasa
Kasprzyk Daria 1c